Komunální služby v Murau od roku 2011 spoléhají na předávací stanice dálkového tepla od společnosti aqotec. Od roku 2013 se v pivovaru Murau vaří pivo bez CO2 a pomocí nízkoteplotní technologie. Teplo pro tuto technologii pochází z teplárny podniku komunálních služeb na biomasu. Společnost aqotec se významně podílela na plánování přechodu na nízkoteplotní systém.
Střediska zimních sportů jsou velmi dobrou příležitostí pro zřízení centrálního zásobování teplem. Na jedné straně má velký počet hotelů a penzionů za následek velmi kompaktní síť dálkového vytápění s vysokou obsazeností trasy, na druhé straně má centrální generování s nejmodernějším čištěním spalin velmi pozitivní vliv na emise. Z tohoto důvodu společnost aqotec naplánovala v letech 2016–2017 teplárnu v Obergurglu.
Rozsah služeb sahal od koncepčního návrhu, předložení projektu až po schválení, zpracování dotací, celý proces veřejné soutěže a stavební dozor až po uvedení do provozu.
Celkem je teplem zásobováno 36 odběratelů tepla od soukromých domů, přes penziony až po 5hvězdičkový hotel včetně wellness zařízení. Za tímto účelem byla postavena teplárna včetně skladovací haly. Systémová technologie zahrnuje 2 kotle na biomasu (1000 kW a 2500 kW), každý s multicyklonem, společným E-filtrem a kondenzací spalin včetně jejich odvodu. Pro zátěžové špičky byly instalovány dva vyrovnávací zásobníky, každý o objemu 80m³. Jako rezerva při výpadku slouží olejový kotel o výkonu 5000 kW. Vzhledem k místní topografii byla teplárna hydraulicky oddělena od sítě dálkového tepla.
Kromě celého plánování technických systémů zajišťovala společnost aqotec také nadřazené řízení kotelny, předávací stanice dálkového tepla včetně regulace a vizualizace.
Další informací na: www.biowärme-obergurgl.at